'Tal pænt til hinanden'-kampagne begynder i dag

En kampagne med fokus på trivsel og klassefællesskab begynder i dag på DR Ultra. Kampagnen er rettet mod de 7-12 årige og handler om at være rare ved hinanden, opføre sig godt på nettet og tale ordentligt til hinanden. Der er undervisningsmateriale og film til.

Offentliggjort

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

'D'Nice at være Nice', hedder kampagnen, der er bygget op om fire film, der viser forskellige situationer. Om man for eksempel lægger mærke til, at en kammerat er trist, og hvad man så kan gøre. Til hver film er der opgaver og undervisningsmateriale til 3.-6. klasse.

Der findes også et onlinespil og en konkurrence om at være 'Ultra Nice Klasse 2014'. Det overordnede emne er kammeratskab. Også forældrene er der ideer til at inddrage i klassens trivselsarbejde.

Læs mere