KL: Afskaf afgangsprøverne

KL foreslår nu, at afgangsprøverne i folkeskolen bliver afskaffet. Prøverne koster for mange penge, lyder begrundelsen.Desuden er de unødvendige.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

"Alle elever søger allerede ind på deres ungdomsuddannelse inden afgangseksamenerne", siger Jane Findahl (SF), der er formand for KL's børne- og kulturudvalg, til berlingske.dk

Forslaget er bare et af mange forslag, som KL bringer med i de drøftelser, som kommuner, elever, lærere og regering nu går i gang med. Et andet er mere fleksibilitet.

"Vi skal væk fra et-tals-tyranniet med én lærer til én tavle til én klasse", siger Jane Findahl.

Læs mere