Danskerne vælger økologi på trods af finanskrise
En tredjedel af danskerne mener, at prisen er vigtigst, når de vælger fødevarer. I 2007 var det blot 15 procent. Til gengæld har økologi fået større betydning for indkøbsvanerne, viser ny undersøgelse.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Det er Landbrug & Fødevarer, som har fået foretaget en undersøgelse hos analysefirmaet Synovate. For to år siden var danskernes indkøbsvaner i højere grad styret af varernes friskhed og sundhed. Men i den nye undersøgelse kommer økologi på højde med friskhed og sundhed. Hele 14 pct. mener, at økologi er afgørende for deres indkøb.
"At vi er optagede af priser i en krisetid, er ikke nogen overraskelse, men det er interessant at se, at økologien er så væsentlig for forbrugernes valg. Det giver os derfor en tro på, at økologi fortsat vil være blandt danskernes foretrukne, der giver en merværdi, når de handler. For mange forbrugere er den økologiske mælk og ditto gulerødder i dag basisvarer, der har en naturlig plads i køleskabet", siger teamleder i Landbrug og Fødevarer Kirsten Lund Jensen til magasint FoodCulture.
Økologi overhaler fødevaresikkerhed
Økologi har som kvalitetsparameter overhalet både fødevaresikkerhed, smag, miljøhensyn og dyrevelfærd.
"Flere og flere forbrugere udtrykker deres holdninger gennem dagligvareindkøb. Og ved at vælge økologisk, vælger man samtidig dyrevelfærd og hensyn til miljø. Økologien er nemlig repræsentant for flere kvalitetsparametre og derfor en oplagt måde at give sine holdninger til kende på", siger Kirsten Lund Jensen.
Økologiske producenter har store forventninger
I denne uge åbnede verdens største økomesse Biofach. 25 danske udstillere var med på messen.
"Jeg er meget positivt overrasket over de meldinger, jeg hører fra udstillerne. Hos stort set alle har der været mange lovende henvendelser fra indkøbere og potentielle kunder. Samtidig ser det lyst ud på hjemmemarkedet, og det glæder mig meget", siger Uffe Bie, som er formand for den økologiske sektion i Landbrug & Fødevarer
Mejeriet Øllingegaard er en af de danske udstillere på Biofach, der har høje forventninger til 2010. Mejeriet håber på at øge omsætningen med seks pct. i løbet af året. Det skal blamdt andet ske med afsæt i lanceringen af en stribe nye produkter, der præsenteres på messen - pandekagedej på flaske, nye bægeryoghurter, smør med forskellige krydderier og en ny mælk på pose, der af Biofachmessen blev nomineret til 'årets bedste produkt'.
"Vores nye lanceringer retter sig både mod convenience og supermarkeder, og med den interesse vi har oplevet i Danmark, og med de besøg vi har haft her på messen, så tror vi, at vores vækstmål holder", fortæller eksportchef Tom Soling.