Anmeldelse

Giv den gas, Ine

Giv den gas, Ine

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

"Giv den gas, Ine" er en varm, poetisk og forunderlig billedbog om søskendeparret Ine og Hasse, som er hinandens bedste venner.
En kold vinterdag går de sammen i skoven og fælder et stort flot træ, mens alle skovens dyr begejstret klapper af dem.

Fakta:

Titel: Giv den gas, Ine

Forfatter: Tore Renberg

Illustrator: Øyvind Torseter

ISBN: 9788763817707

Pris: 200 kroner

Sider: 32 sider

Type: Bog

Forlag: Høst og Søn

"Så bliver det aften. Aldrig en god dag uden en aften. Og Ine og Hasse skal hjem med træet. Og alle skovens dyr følger dem hjem, det er klart".

Bogen er oversat fra norsk. Den modtog det norske kulturministeriums pris for bedste billedbog i 2010, og det er fuldt forståeligt. Det er nemlig udtryksfuld og stemningsmættet fortællekunst i grænselandet mellem drøm, fantasi og virkelighed.

"Giv den gas, Ine" synes umiddelbart oplagt for eleverne i indskolingen. Den særegne kombination af legende tekst og en anderledes levende billedstil med affotograferede rumlige karton- og paptableauer vil dog fange og fascinere de fleste - også de lidt ældre elever.

Jeg synes, at bogen i det mindste bør have en plads på skolebiblioteket, men den kan bruges i forskellige faglige sammenhænge. I dansk kan fortællingen om Ine og Hasse give anledning til at tale om drømme, fantasier, overdrivelser og virkelighed. I billedkunstundervisningen kan der med afsæt i bogens vidunderlige og sanselige illustrationer arbejdes med at lave egne rumlige billedtableauer, som efterfølgende bliver fotograferet og sat sammen til billedfortællinger.