Anmeldelse
Skriv om virkeligheden
Klik for at skrive manchettekst.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Dejligt med en relevant og aktuel fagbog til medieområdet. En bog om journalistik, og hvordan en avis bliver til. Det er netop på denne årstid, elever ud- og opfordres til at lave deres egen klasseavis i en landsdækkende aviskonkurrence.
Bogen har en klar og stringent opbygning, som først tager læseren med på en tour de force gennem avisens historie lige fra trykkekunstens opfindelse til gratisaviserne og internettet. Lidt fastfood-agtigt, men jeg er sikker på, at læseren - det være sig underviser eller elev - finder baggrundsstoffet interessant og tilpas fyldigt, så man får lyst til at fordybe sig i nogle af referencerne på et senere tidspunkt. Pressens rolle bliver fremhævet, og avisens indhold, design og layout og ikke mindst anvendelsen af billeder og afhængigheden af annonceindtægten bliver klargjort.
Anden del af bogen er værktøjet, altså det håndværksmæssige, der karakteriserer det journalistiske arbejde. Afsnittet er skrevet i en let overskuelig form ved hjælp af oversigtsskemaer og modeller, så har man bogen tæt på, er der hjælp at hente ved tvivlsspørgsmål.
Sidste og tredje del af bogen er praksisdelen. Hvordan gør vi så? Igen tager forfatteren læseren ved hånden.
Henvisninger til www.aiu.dk, hvor der ligger opgaveforslag til materialet og link til andre relevante websites.
En komprimeret udgivelse, som med parallel læsning af diverse avisgenrer giver eleverne et godt indblik i, hvilken betydning avislæsningen har i hverdagen - og set i det perspektiv at være en del af et demokratisk samfund med ytringsfrihed. Også en hånd- eller opslagsbog, som er nem at gå til og giver indblik i de journalistiske konventioner, som må give masser af inspiration til arbejdet med nyhedsmedier uanset deltagelse i konkurrence eller ej.