Anmeldelse
Grønlændernes dyr og planter
Klik for at skrive manchettekst.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Lever der køer i Grønland?
Det er blot ét af de mange spørgsmål om Grønland, man kan få besvaret i denne lille, indbydende fagbog. Det er ikke en opslagsbog om flora og fauna, men en bog om folk i Grønland og dyrs og planters betydning for dem før og nu.
Bogen fortæller blandt andet om de første inuitter, om myter og sagn, kunst og beskyttelse af miljøet. Der er også nogle sider om det grønlandske køkken, om landbrug i Grønland og om haver i Grønland - sidstnævnte emner mindes jeg ikke at være stødt på før. Bogen giver et godt indblik i forskellige sider af den grønlandske kultur, og hvad det er, der gør Grønland til et helt særligt sted.
Sproget passer fint til målgruppen, 3.-5. klasse, og svære ord er forklaret bag i bogen eller i teksten, nogle gange begge steder. De flotte fotos understøtter teksten godt. Bagerst i bogen findes et kort over Grønland, hvilket er rart at have ved hånden under læsningen, når der henvises til forskellige stednavne eller områder. Der er ligeledes henvisninger til andet materiale, både fag- og skønlitteratur og relevante hjemmesider. Det eneste, jeg kunne savne, er en lille "ordbog" med grønlandske ord, for eksempel navne på dyr og planter, tal eller lignende. Der omtales enkelte ord og udtryk undervejs, men en samlet liste kunne have været rart.
Jeg tror, bogen vil være et godt supplement til diverse "Grønlandskasser" rundt om på skolerne, og det er jo et omfattende emne, som bør tages op mindst én gang i løbet af elevernes skoletid.
Og jo, der lever køer i Grønland!