Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Norge vil styrke de praktiske og æstetiske fag i skolen

"Det må ikke blive frikvartersfag. Det er vigtige fag, som har stor værdi i skolen", sagde Norges uddannelsesminister om de kreative fag, da han forleden fremlagde planer om nye læringsmål. Han foreslår nye separate læreplaner for håndværksfag og kunstfag, styrkelse af fagene i læreruddannelsen og videreuddannelse af lærerne.

Foto: Simon Howden/freedigitalphotos.com
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
3 kommentarer
26. april 2016, kl. 17:01

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

3 kommentarer

"Diagnosen for de praktiske og æstetiske fag er, at de har for svage fagmiljøer i grundskolen, specielt på de lavere trin. Der er få lærere, som har specialiseret sig i disse fag, og de bliver ofte set på som pausefag af eleverne". Sådan lød det ifølge Periskop.no fra Norges uddannelsesminister Torbjørn Røe Isaksen, da han fremlagde sit oplæg til nye læreplaner i Norge - "Fag - Fordypning - Forståelse. En fornyelse av Kunnskapsløftet".

Rapporten "Fremtidens skole Fornyelse av fag ogkompetanser"

Periskop

Norge vil 'slanke' nationale læreplaner

Ministeren ønsker at styrke kunst- og håndværksfagene, og den nye plan lægger op til, at der bliver udarbejdet én læreplan for kunstfagene og en anden for håndværksfagene. Der skal indføres eksamen i fagene, og regeringen vil indføre krav til lærere, der undervise i fagene.

"Det, vi foreslår, er at indføre kompetencekrav for alle nye lærere, som skal undervise i disse fag. Desuden vil vi give lærerne, som allerede underviser i praktiske og æstetiske fag tilbud om videreuddannelse", siger han til Periskop.

Ikke mere teori

Han understreger, at styrkelsen af fagene ikke betyder, at de skal være mere teoretiske.

"Vi har fået tilbagemeldinger om, at der allerede er for meget teori, og det vil vi lytte til", siger han.

Norge er i gang med at revidere skolens læringsmål og har i den forbindelse fået udarbejdet en række rapporter om fremtidens skole. Her fremgår det, at de kunstneriske og praktiske fag er meget vigtige for de kompetencer, eleverne vil få brug for i fremtiden.

"Det er også af stor værdi for samfundet, at der findes kompetencer til at skabe kunstneriske og kulturelle udtryk. Den åbne og eksperimenterende tilskyndelse til at skabe inden for kunst og kultur kan være berigende både for samfundet og for den enkeltes liv", står der blandt andet i rapporten.

3 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Norge vil styrke de praktiske og æstetiske fag i skolen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS