Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Lovforslag i strid med grundloven

Jurist kritiserer skelnen mellem skolerejser og lejrskoler

Dorthe Holm-Sørensen
Start debatten
12. februar 1998, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Hvis en klasse rejser, og der er en lønnet lærer med, må det betragtes som undervisning. Derfor skal rejsen være gratis. Sådan siger professor, dr.jur. Henrik Zahle fra Københavns Universitet.

Folkeskolen nr. 07 1998

Undervisningsministeriets vejledning om skolerejser og lejrskoler viser en anerkendelse af, at lejrskoler, som før har været delvist finansieret af forældre, nu skal være gratis. Men vejledningen skelner mellem skolerejser og lejrskoler. Ifølge vejledningen kan der ikke kræves forældrebetaling til lejrskoler, mens der godt kan kræves betaling til skolerejser. Om det siger Henrik Zahle:

- Undervisning skal være vederlagsfri. Og undervisning er det, der indgår som et planlagt forløb for klassen. Også de valgfri dele heraf. At en skolerejse kaldes for frivillig - i den forstand, at man kan vælge at blive hjemme, hvis man ikke har råd - det betragter jeg ikke som et udtryk for, at skolerejsen ikke er undervisning.

- Hvis rejsen foregår i skoletiden, er det i realiteten en del af undervisningen. Det, der arrangeres for de tilbageværende elever, er en nødløsning. Det ændrer ikke den fundamentale opfattelse af, at så bliver skolerejsen at betragte som et undervisningsforløb, og så bør den være vederlagsfri, siger Henrik Zahle.

Han forklarer, at grundloven dermed ikke udelukker, at forældre kan være med til at finansiere en skoleudflugt.

- Der kan udmærket fra forældres side bidrages til at finansiere rejsen og måske også for de, der ikke har råd. Det er ikke forbudt, men det kan altså ikke kræves, siger Henrik Zahle.

dhs

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lovforslag i strid med grundloven

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS