Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Jørgen Marcher har været ansat i DLF i 25 år
Den 1. november har Jørgen Marcher været ansat i 25 år i Danmarks Lærerforening.
Han blev ansat i 1977 som konsulent i sekretariatet og har siden 1984 været chef. Nu for det pædagogiske område.
Jørgen Marcher har om nogen været den i sekretariatet, der gennem årene har haft indflydelse på udviklingen af Danmarks Lærerforenings politik på det pædagogiske område. Og dermed også på udviklingen i folkeskolen.
Jørgen Marcher har et bredt netværk at trække på, når det drejer sig om både embedsmænd, forskere og politikere.
Han er vellidt af alle og nyder stor respekt for sin viden og evne til at nå resultater.
I sekretariatet har han været drivkraften bag mange nyskabelser og er noget af en problemknuser, når andre har svært ved at se løsninger.
Og man skal ikke lade sig snyde af hans behagelige og runde væsen. Han kan stå fast, når det gælder.
Jørgen Marcher har baggrunden i orden. Han er læreruddannet fra Hellerup Seminarium i 1966 og underviste som lærer i fem år.
I 1971 blev han ansat som seminarieadjunkt ved Jonstrup Statsseminarium, hvor han underviste i blandt andet pædagogik og undervisningslære.
Ud over læreruddannelsen har Jørgen Marcher taget kurser i fysik og småbørnsundervisning samt kandidateksamen i pædagogik ved Danmarks Lærerhøjskole.
Sideløbende med sin ansættelse i Danmarks Lærerforening har han gennemført Forvaltningshøjskolens lederuddannelse (KIOL).